W naszej szkole przyjęliśmy zasadę, że nauczyciel dopasowuje zajęcia do poziomu zaawansowania grupy.
Zajęcia jogi:
Joga dla kręgosłupa/ Hatha Joga
„Trzeba nauczyć się słuchać własnego ciała, zacząć z nim współdziałać zamiast mu przeszkadzać” Vanda Scaravelli
Zajęcia podczas których wykorzystujemy różne pozycje zwane asanami: stojące, siedzące, leżące, podpory, skręty, balanse. Zajęcia charakteryzują się brakiem ograniczeń wiekowych, czy poziomem sprawności fizycznej. Oparte są na powolnym lub szybkim wejściu w pozycję, trwaniu w niej, a następnie wyjściu z pozycji. Dążymy do optymalnego ułożenia ciała, uruchamiając nasze receptory czucia głębokiego czyli odczuwanie położenia poszczególnych elementów ciała względem siebie oraz w przestrzeni.
Praktyka Hatha Joga:
Regularna praktyka przynosi poprawę w funkcjonowaniu: układu krążenia, układu oddechowego, postawy ciała, zmniejszenia dolegliwości kręgosłupa. Sprzyja obniżeniu poziomu stresu, a także poprawie jakości snu. Regularność w treningach hatha jogi, wpływa na poprawę wytrzymałości i siły mięśni, poprawę gibkości poprzez zwiększenie zakresu ruchów w stawach i organicznie przykurczy mięśniowych.
Yin Joga
„Nie używamy ciała by przyjąć pozycję, używamy pozycji by dotrzeć do ciał.” Bernie Clark
Zajęcia podczas których zanurzysz się w ciele, pozostaniesz w bezruchu aby dotrzeć w głąb ciała i odczuć najsubtelniejsze jego sygnały. Praktyka oparta na pasywnym trwaniu w pozycji bez angażowania mięśni, praca z subtelną powięzią. Odpuszczenie, zatrzymanie, słuchanie. Połączenie się z własnym wnętrzem i umysłem, bycie tu i teraz. Obecność, której tak bardzo nam dziś brakuje.
Praktyka Yin Joga to:
Zwiększenie ruchomości i elastyczności stawów, przywrócenie równowagi organom ciała, obniżenie poziomu stresu i niepokoju, równoważenie dynamicznych praktyk (Yang), pobudzenie układu trawiennego, głębokie działanie na tkanki łączne.
Joga Nidra
„Bezruch ciała wynika z wygody i spokoju umysłu.” Sara Lilia Siemaszkiewicz
Praktyka Joga Nidra to inaczej praktyka Świadomego Śnienia. Wykonywana jest w wygodnej (zazwyczaj) leżącej pozycji. Wprowadza rozluźnienie w ciele, spokój i klarowność umysłu, pomaga świadomie puścić napięcie. Praktyka świadomego śnienia wymaga utrzymania umysły na poziomie świadomego podążania za instrukcją. Pozwala na rozluźnienie, regenerację i odpoczynek, a także odkrycie głębszych przyczyn naszego napięcia.
Praktyka Joga Nidra to:
Przywrócenie balansu naszego układu nerwowego. Rozluźnienie ciała, spokój umysłu. Praktyka jest dostępna dla każdego.
Czuła Vinyasa (Slow Flow)
„Nieważne jak głęboko wejdziesz w asanę. Liczy się to, kim jesteś będąc w niej.” Max Strom
Płynne sekwencje w łagodnym tempie. Uwaga zwrócona do wewnątrz. Balans, siła, elastyczność. To praktyka, podczas której skupimy się na płynności i miękkości ruchu oraz jego synchronizacji z oddechem. Na każdych zajęciach uczeń prowadzony jest przez harmonijną sekwencję asan i ich modyfikacji, które dostosowane będą do każdego poziomu zaawansowania. Każda sekwencja zawiera rozgrzewkę, powitania słońca lub ich elementy, pozycje stojące, pozycje siedzące, skręty oraz relaksację.
Praktyka Łagodna Vinyasa:
Uczy harmonizować ruch z oddechem. Pobudza ciało, delikatnie wzmacnia i rozciąga. Kieruje uwagę do wewnątrz aby słuchać sygnałów płynących z ciała i praktykować z poszanowaniem jego granic. Jest praktyką balansu i spokoju.
Vinyasa Wzmacniająca (Vinyasa Flow)
„Ciało korzysta z ruchu. Umysł korzysta z bezruchu.” Sakyong Mipham
Płynne sekwencje w dynamicznym tempie. To praktyka, podczas której skupimy się na synchronizacji ruchu z oddechem. Na każdych zajęciach uczeń prowadzony jest przez sekwencję przeznaczoną dla osób znających już podstawowe asany. Choć sekwencja jest inna na każdych zajęciach, zawsze zawiera rozgrzewkę, powitania słońca, pozycje stojące, pozycje siedzące, skręty oraz relaksację, a czasem również pozycje odwrócone. Celem zajęć nie jest wykonanie asan w najbardziej zaawansowanej wersji, a obserwacja oddechu i umysłu w obliczu wyzwań.
Pratyka Vinyasy:
Wzmacnia i uelastycznia ciało. Uczy harmonizować ruch z oddechem. Uczy balansu i wytrwałości. Pomaga rozładować stres i napięcia. Dodaje energii.
Vinyasa Flow z Magdą
„Sztuka jogi nie polega tylko na idealnym wykonaniu pozycji, sztuka jogi prowadzi praktykujących do bycia bardziej ludzkimi.” Donna Darhi
Zajęcia są dla wszystkich którzy chcą zrobić coś dobrego dla swojego ciała i ducha. Zadbać o przestrzeń w ciele i w głowie.
Nieważne w jakim jesteś wieku i jaką masz formę fizyczną. Nie musisz stawać na głowie ani robić szpagatu.
W trakcie praktyki zadbasz o głęboki oddech, wzmocnisz i rozciągniesz ciało, by na końcu rozpłynąć się w błogim relaksie.
Pratyka Vinyasy:
Wzmacnia i uelastycznia ciało. Uczy harmonizować ruch z oddechem. Uczy balansu i wytrwałości. Pomaga rozładować stres i napięcia. Dodaje energii.
Joga w ciąży
Narodziny dziecka to doświadczenie, a nie tylko jego efekt.
Zajęcia jogi w ciąży to coś więcej niż tylko zmodyfikowana praktyka jogi. Regularna praktyka wspiera ciało kobiety poprzez tworzenie przestrzeni w ciele dla rosnącego dziecka, pomaga przynieść ulgę dla zmieniającego się ciała. Przygotowuje ciało do porodu i wspiera lepszą regenerację ciała, w tym szczególnie brzucha i mięśni dna miednicy po urodzeniu dziecka.
Praktyka jogi w ciąży:
Zajęcia jogi przygotowują do świadomego porodu przygotowując ciało i umysł do porodu. Na poziomie fizycznym budują siłę i elastyczność szczególnie w obszarze miednicy. Z drugiej strony poprzez oddech, medytację i relaksację pomagają zaufać swemu ciału i poddać się naturalnemu procesowi porodu.
Ashtanga 1/2 serii
Zanurz się w tradycji. Doświadcz siebie i swojego ciała. Poczuj uzdrawiającą moc Ashtanga jogi.
„Joga to 99% praktyki i 1% teorii” – zwykł mawiać Sri K. Pattabhi Jois, uczeń Sri T. Krishnamacharyji – filozofa, znawcy ajurwedy i nauczyciela jogi, który położył podwaliny pod system hatha jogi nazywany Ashtanga jogą. Jois, wykorzystując wiedzę mistrza i swoje własne doświadczenie udoskonalił system, a następnie rozpropagował go z sukcesem w świecie zachodu. Obecnie w mieście Mysore mieści się „Sharat Yoga Centre” zarządzane przez wnuka Joisa – Sharata, gdzie pielgrzymują uczniowie z całego świata, by móc doskonalić swoją praktykę u jej źródeł.
Praktyka Ashtanga:
Ashtanga joga to dynamiczna praktyka asan charakteryzująca się ściśle określonymi pozycjami w stałej kolejności, łącząca harmonijnie ruch z oddechem. Składa się z 6 serii, rozwijających się stopniowo zgodnie ze skalą trudności, dzięki czemu budowanie siły i elastyczności następuje w bezpiecznej równowadze.
Podstawową zasadą w praktyce Ashtanga jogi jest tzw. trishtana, czyli oddech ujjayi , drishti – punkt koncentracji wzroku i bandhy – tzw. zamki energetyczne aktywizujące mięśnie głębokie w ciele. Całość połączona z ruchem sprawia, że praktyka oprócz aspektu fizycznego, przekłada się także na relaks zmysłów, koncentrację i spokój. To praktyka medytacyjna osadzająca ucznia w „tu i teraz”, uzdrawiająca zarówno ciało jak i umysł.
Joga według metody B.K.S. Iyengara
Może być bardzo młody lub stary, a nawet bardzo leciwy lub schorowany czy słaby –
I on osiągnie spełnienie, gdy nieznużenie uprawia wszelkie praktyki jogi.
Hathapradipika [traktat jogiczny z XV w.], rozdz. I, wers 64, przekład z sanskrytu: Maria Marcinkowska-Rosół, Sven Sellmer
Metoda Iyengara wyróżnia się się tym, że używamy wielu pomocy – krzeseł, klocków, worków z piaskiem, pasków, pianek itp. Robimy to, żeby głębiej wejść w asanę, lepiej ją poczuć, zrozumieć, żeby osiągnąć doskonałość i precyzję, żeby móc dłużej trwać w pozycji, wreszcie, żeby umożliwić jej wykonanie osobom z ograniczeniami (a ograniczenia tak naprawdę mamy wszyscy).
Ta właśnie myśl przyświecała jej twórcy – B. K. S. Iyengarowi – żeby wszyscy mogli czerpać z dobrodziejstw jogi – nie tylko osoby młode, zdrowe i sprawne fizycznie. Sam pochodził z biednej rodziny, był sierotą, do tego w dzieciństwie i młodości dużo chorował,
miał nawet myśli samobójcze (co przyznaje w kilku wywiadach) – na własnej skórze odczuł więc różne rodzaje cierpienia, wykluczenia i ograniczeń i nauczył się je pokonywać. W swojej szkole w Punie prowadził również sesje medyczne – dla osób z bardzo poważnymi schorzeniami.
Warto jednak na koniec zaznaczyć, że Iyengar nigdy nie mówił, że praktykuje jogę Iyengara, tylko po prostu jogę. W „Drzewie jogi” napisał:
„Jakkolwiek jest wielka rozmaitość słów, wyrażających osobiste podejście różnych osób do jogi i istnieje bogactwo opisów indywidualnych dróg, które doprowadziły ich do punktu kulminacyjnego w rozwoju tej sztuki, to joga jest jednością; tak jak istnieje jeden Bóg, choć w różnych krajach ludzie nadają Mu inne imiona.”
Czuła Vinyasa
„Praktyka jogi nie kończy się wraz z zakończeniem sesji na macie, praktyka jogi w życiu codziennym pozwala z radością, wrażliwością, świadomością i jasnością przejść przez to życie w sposób najpełniejszy z możliwych” – Donna Farhi
Mindful Vinyasa to połączenie ruchu z oddechem i skupienie na odczuciach płynących z wewnątrz. Sekwencja Vinyasa jogi jest oparta na płynnych przejściach pomiędzy pozycjami w rytmie własnego oddechu, dzięki czemu często nazywana jest medytacją w ruchu. Na tych zajęciach ważniejsze jest połączenie z ciałem i nauka czytania jego sygnałów niż szlifowanie zaawansowanych pozycji. Celem jest budowanie samoświadomości i poznanie siebie, dzięki czemu potrafimy żyć bardziej świadomie także poza matą.
Łagodna Vinyasa (Early Birds)
„Oddech jest esencją jogi, ponieważ jest esencją życia. A joga zajmuje się życiem właśnie” – T. Krishnamacharya
VINYASA joga wywodzi się od HATHA jogi, a jej nazwa dosłownie oznacza „umieszczenie w specjalny sposób”. To określenie można interpretować jako poruszanie się z konkretną intencją, która towarzyszy wykonywaniu poszczególnych ruchów. Hatha joga składa się z łagodnych i umiarkowanych asan, które są idealne nawet dla początkujących. Praktyka odbywa sie w tempie dobranym do grupy zaawansowania uczestnikow zajęć. Vinyasa joga jest możliwa dla osób w każdym wieku i na różnych poziomach sprawności fizycznej. Dla HATHA jogi kluczowymi elementami są asany i skupienie na oddechu. Vinyasa joga pomaga regenerować ciało i uspokaja umysł. Jest szczególnie przydatna w przypadku siedzącego trybu życia, który wpływa negatywnie na zdrowie.
„Breath is the essence of yoga because it is the essence of life. And yoga deals with life itself.” -T. Krishnamacharya
Vinyasa yoga derives from Hatha yoga, and its name literally means „placing in a special way.” This term can be interpreted as moving with a specific intention that accompanies the execution of individual movements. Hatha yoga consists of gentle and moderate asanas that are ideal even for beginners. The practice is carried out at a pace that is suitable for the level of advancement of the participants. Vinyasa yoga is possible for people of all ages and at different levels of physical fitness. For Hatha yoga, key elements are asanas and a focus on breath.
Mysore
Ashtanga Joga w stylu Mysore to zajęcia przeznaczone dla każdego, niezależnie od stopnia znajomości sekwencji Ashtanga Jogi.
Każdy praktykuje indywidualnie i w swoim tempie, przy wsparciu nauczyciela. Praktykujemy zawsze tą samą sekwencję do momentu ustalonego z nauczycielem, stopniowo ucząc się kolejnych asan.
Zajęcia trwają 6:45-8:45, oznacza to, że można przyjść o dowolnej porze, przy czym ostatnie wejście jest o godz. 7:45 Zapraszamy.